Akcja Żonkile w naszej szkole
19 kwietnia 2021 r. przypadła 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Żydzi przebywający w getcie zdecydowali się na walkę. Wiedzieli, że poniosą klęskę, ale chcieli umrzeć na własnych warunkach. Wcześniej około 100 tyś. osób zmarło w getcie z powodu panujących tam trudnych warunków: głód, choroby zakaźne, złe warunki higieniczne i lokalowe. Ponadto Niemcy zorganizowali Wielką Akcję Likwidacyjną getta, czyli wywózki Żydów i Żydówek z warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. Rozpoczęła się ona 22 lipca 1942 r. i trwała do 21 września 1942 r. W tym czasie do Treblinki wywieziono około 270 tys. osób. Jedną z ofiar tej eksterminacji był patron naszej szkoły Janusz Korczak.
Wśród walczących w żydowskim powstaniu był Marek Edelman. Jako jeden z nielicznych przeżył i dał świadectwo temu, co wydarzyło się za murami warszawskiego getta. To on zapoczątkował tradycję, by w rocznicę wybuchu powstania składać bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. Pomnik ten znajduje się w Warszawie naprzeciwko wejścia do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Muzeum kontynuuje tę tradycję i co roku, w kwietniu, organizuje Akcję Żonkile, upamiętniająca powstanie w getcie. W jej ramach wolontariusze rozdają 19 kwietnia tysiące papierowych kwiatów na ulicach Warszawy. W tym roku Muzeum Polin przygotowało także lekcje tematyczne. W naszej szkole uczniowie części klas 6 i 7 wzięli udział w tej akcji. Na lekcjach historii obejrzeli filmy „Będę pisać” i „Muranów – dzielnica północna”. Dzięki nim poznali historię warszawskiej dzielnicy żydowskiej, a także przybliżono im tragiczny los Żydów w czasie II wojny światowej.
Nauka historii to nie tylko daty i suche fakty, ale także nauka o tym, jak uniknąć zła i to zło rozpoznawać. Historia to także ludzie i ich losy – pamięć o nich powinna trwać. Na nas spoczywa obowiązek, by nie pozwolić im odejść w zapomnienie.