Bezpieczeństwo Twojego Dziecka
Bądź przezorny i nie zapominaj o bezpieczeństwie swojego dziecka. Przekaż mu poniższe informacje opatrując je odpowiednim komentarzem.
Rady dla dzieci
Bezpieczeństwo w szkole jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu możecie funkcjonować jako społeczność uczniowska w każdej placówce oświatowej. Pamiętajcie, że musicie sami zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jest wiele sytuacji, które wymagają od Was stosowania się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa, nie zawsze jednak o tym pamiętacie.
Oto kilka rad:
W Szkole
- Zawsze stosuj się do poleceń nauczyciela, to on odpowiada za Twoje bezpieczeństwo w szkole.
- Nigdy nie daj się wciągnąć w zabawę, której skutków nie naprawisz, np. gdy spowodujesz pożar czy zalanie pomieszczenia.
- Nie dokuczaj młodszym i słabszym kolegom, ty też kiedyś byłeś na ich miejscu; pomyśl, jak byś się czuł, gdyby to Tobie dokuczano.
- Mów do kolegów po imieniu, nikogo nie przezywaj, to nie jest miłe i zazwyczaj wzbudza agresję.
- Nie bierz bez pozwolenia cudzych rzeczy, właściciel może to odebrać jako zwykłą kradzież.
- Nie przynoś do szkoły większych kwot pieniędzy, nigdy nie zostawiaj pieniędzy i wartościowych przedmiotów w szatni, bo może się okazać, że je stracisz.
- Nie afiszuj się posiadaniem telefonu komórkowego, nie użyczaj go nikomu, np. pod pretekstem obejrzenia aparatu; jeśli nie ma takiej konieczności najlepiej nie przynoś „komórki” do szkoły.
- Jeśli zginą Ci klucze od mieszkania, natychmiast powiadom rodziców – złodziej może być już w drodze do Twojego domu.
- Zgłoś wychowawcy, gdy widzisz, że komuś dzieje się krzywda. Informowanie dorosłych nie jest żadnym donoszeniem na kolegów, ale szukaniem pomocy. Jeśli ktoś postępuje źle, łamie normy, powinien ponieść odpowiednie konsekwencje.
- Jeśli jesteś szykanowany przez kolegów i koleżanki, poinformuj o tym fakcie kogoś dorosłego: nauczyciela, rodziców, pedagoga szkolnego. Nie jesteś ,,skarżypytą”, walczysz o bezpieczeństwo w szkole. Mówiąc dorosłym o przemocy, pomagasz także innym dzieciom, które spotyka to samo. Jeśli nikomu o tym nie mówisz – krzywdzisz siebie i chronisz sprawców.
- Pamiętaj, zamiast osób, które lubią Cię za to, co masz wybieraj tych, którzy cenią Cię za to, kim jesteś.
Poza Szkołą
Codziennie spotykacie wielu ludzi, niektórych znacie bardzo mało albo wcale. Przechodzicie, stoicie obok nich na przystanku, pytają was o drogę czy oferują gazety. Prawie wszyscy są sympatyczni, życzliwi, mili, zwyczajni. Jednak czasami każdy z was może spotkać człowieka, który nie jest taki, jak inni. Najprawdopodobniej będzie chciał poczęstować was lizakiem, cukierkiem, zaprosić na lody a nawet dać pieniądze. Jednak kiedy nie będzie nikogo w pobliżu, jego zachowanie może się zmienić. Nie będzie już taki dobry i miły. Co więcej stanie się niebezpieczny i na pewno was przestraszy a nawet może zrobić wam krzywdę. Dlatego bardzo ważne jest abyście zapamiętali:
- Nie przyjmujcie słodyczy lub innych rzeczy od innych.
- Nie zatrzymujcie się przy obcym, jeśli w pobliżu nie ma ludzi.
- Nie udzielajcie informacji, gdzie mieszkacie.
- Unikajcie odludnych miejsc.
- Do szkoły i ze szkoły bezpieczniej iść w grupie!
- Nigdy, pod żadnym pozorem nie idźcie z osobą nieznajomą, nie wsiadajcie do samochodu nieznajomej osoby która mówi np. że jest przysłana przez tatę i ma was zawieść do domu .
- Powiedzcie „nie idź” koleżance lub koledze, którzy chcieliby z nią pójść.
- Jeżeli obcy będzie próbował was zatrzymać biegnij w kierunku, gdzie są ludzie, najlepiej do sklepu, na pocztę itp. Jeśli trzeba, krzyczcie o pomoc, wołając, że obcy cię napadł.
Nie udzielaj obcym informacji o sobie np:
- Kiedy ktoś puka, a ty jesteś sam w domu, powiedz, że mama zamknęła drzwi od zewnątrz.
- Kiedy na podwórku ktoś cię pyta, gdzie są rodzice, powiedz, że są w domu.
- Kiedy ktoś telefonuje, a ty jesteś sam w domu, powiedz, że rodzice nie mogą podejść do telefonu i poproś o zostawienie numeru.
- Nigdy nie mów o pieniądzach i innych cennych rzeczach, które są w domu.
- Nie chwal się, ile zarabiają twoi rodzice.
- Jeśli ktoś obcy mówi, że twoi rodzice przysłali go po coś ważnego z domu, powiedz, że klucz od mieszkania ma sąsiad.
- Nigdy nie opowiadaj o planowanych wyjazdach.
- Kiedy ktoś cię pyta, gdzie mieszkasz, powiedz, że nie pamiętasz dokładnego adresu, ale tato właśnie idzie, to może powiedzieć.
- Kiedy ktoś obcy próbuje nawiązać z tobą rozmowę, powiedz, że tato nie pozwala ci rozmawiać z nieznajomymi, a właśnie patrzy przez okno.