W latach 2017 – 2019 nasza szkoła bierze udział w projekcie unijnym Erasmus+ pod tytułem „Młodzi przedsiębiorcy w działaniach na rzecz szkoły i regionu”. Partnerami projektu są Grecja, Austria i Hiszpania. Projekt adresowany jest do młodzieży obecnych klas siódmych, jednak w działania angażowani są także inni uczniowie naszej szkoły, rodzice, nauczyciele i członkowie lokalnej społeczności.
Choć projekt rozpoczął się we wrześniu 2017 roku, początki tej niesamowitej przygody sięgają drugiej połowy 2015, gdy uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w międzynarodowym projekcie na platformie eTwinning pod tytułem „Dzielenie się doświadczeniami kulturowymi”. Dzięki owocnej współpracy ze szkołami z Grecji, Hiszpanii, a w późniejszym okresie Austrii, postanowiliśmy stworzyć coś o szerszym zasięgu i w ten sposób powstał nowy projekt Erasmus+.
Działania projektowe dotyczą zdrowego stylu życia, z naciskiem na racjonalne odżywianie i potrzebę uprawiania sportów.
Uczniowie naszej szkoły poznają ścieżki rowerowe istniejące w naszej gminie i próbują znaleźć alternatywne trasy względem istniejących, zwracając uwagę na walory przyrodnicze i zdrowotne naszej okolicy. Podczas wizyty partnerów zapoznają ich z lokalnymi trasami i pokażą kolegom z innych krajów zalety wynikające z korzystania z naszych ścieżek. W trakcie wizyty w Polsce partnerzy poznają również zdrowe lokalne produkty i zabiorą ze sobą doświadczenia do wykorzystania w swoich krajach.
Celem projektu jest rozwijanie umiejętności przedsiębiorczości, które ułatwią młodzieży zaistnienie w środowisku lokalnym i nie tylko. Dzieląc się doświadczeniami z kolegami z innych krajów, poznając ich kulturę i codzienne życie zmienia się świadomość społeczna uczniów. Są w stanie spojrzeć na otaczający ich świat z innej perspektywy i zastosować zdobyte doświadczenia w działaniach na rzecz szkoły i lokalnego środowiska.
Ponadto, projekt daje szansę doskonalenia umiejętności pracy zespołowej, dzielenia się wiedzą, uczy zarządzania czasem, właściwego planowania i organizowania działań. Stwarza okazję do kształtowania niezależności i skuteczności swoich działań.
Komunikacja w projekcie odbywa się w języku angielskim, co sprzyja rozwijaniu kompetencji językowych, które są niezbędne we współczesnym świecie. Podczas wyjazdów młodzież doskonali umiejętność porozumiewania się w obcym języku w środowisku naturalnym, co motywuje dodatkowo do nauki. Prace projektowe, prezentacje i opisy działań redagowane są także po angielsku. Dzięki temu wzrasta chęć do nauki tego przedmiotu i świadomość, że warto zdobywać nowe umiejętności, by być twórczym i poszerzać zakres swoich działań, przyczyniając się do zmiany otaczającego nas świata.
Wzajemne poznanie i wymiana doświadczeń, wynikających z działań projektowych, nastąpi przy wykorzystaniu technologii informatycznych, a także podczas spotkań na żywo w poszczególnych krajach.
Byliśmy już:
Wspomnienia uczniów po wyjazdach do Katalonii i na Kretę – Erasmus+ prezentacja o uczniach
Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualności ze szkoły.
Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.