Świetlicowe Laboratorium – eksperymenty
Jak co miesiąc w „świetlicowym laboratorium” było ciekawie. Na pierwszym planie eksperymentowaliśmy z jajkami wykonaliśmy następujące doświadczenia:
– „Gumowe jajko” – zaobserwowaliśmy, że skorupka jajka dzięki temu, że zawiera węglan wapnia jest twarda. W chwili gdy zalaliśmy jajka octem węglan wapnia zaczął być wypłukiwany, przez co skorupka stawała się coraz miększa, aż w końcu całkowicie się rozpuściła. Efekt końcowy uzyskaliśmy następnego dnia, jajka były gumowe.
– „Lewitujące jajko” – uczniowie doświadczyli, że surowe jajko ma większą gęstość od wody, dlatego tonie. Kiedy dodaliśmy do wody sól zwiększyliśmy jej gęstość. Słona woda ma większą gęstość niż jajko, więc jajko pływało czyli „lewitowało”.
Kolejnymi doświadczeniami jakie wykonaliśmy były:
– „Krążek Newtona” – uczniowie dowiedzieli się kim był Newton, a następnie własnoręcznie wykonali tarcze w kolorach tęczy. Za pomocą kuchennego miksera wprowadziliśmy krążki w ruch, przy szybszym obracaniu zaobserwowaliśmy je jako jednolicie białe oraz barwne.
– „Nurek Kartezjusza” – doświadczenie ukazujące głównie prawo wyporu hydrostatycznego Archimedesa poprzez bezpośredni pokaz zasady pływania i tonięcia ciał oraz prawo Pascala i znacznie większą ściśliwość gazów niż cieczy.
Powyższe eksperymenty dają nam dużo radości oraz wspólną integracje i super zabawę. Co najważniejsze mają ogromną wartość edukacyjną.